A klasės namas – pasyvus namas. Kas tai?
lapkričio 11, 2016
Betono užpilimas
Iš kokių blokelių geriausia statyti namą arba kotedžą?
vasario 8, 2017
Rodyti viską

Blokeliai su apšiltinimo sluoksniu neopor. Paskelbta ASA.lt

Termoizoliaciniai blokeliai – išeitis šiuolaikinėje statyboje

Šiandien statybinių medžiagų gamintojai ir statytojai susiduria su iššūkiu: reikia nesudėtingo darbo reikalaujančių konstruktyvinių medžiagų, garantuojančių pastatams aukštą energinę klasę.

Brangstant darbo jėgai ir ne taip greitai, kaip norėtųsi, kylant jos kvalifikacijai, bet didėjant energinio efektyvumo reikalavimams, statytojai ieško konstruktyvo medžiagų, kurios turėtų geras konstruktyvines ir termoizoliacines savybes, kurių montavimas būtų nesudėtingas ir greitas. Tokių medžiagų jau atsiranda ir Lietuvoje.

Termoizoliacijos storinimas – ne išeitis

Jau senokai statybinėje literatūroje naudojamas dr. Albino Gailiaus pagarsintas argumentas, kad didinant šilumos izoliacijos storį virš 30 cm, jos efektyvumas nebedidėja. Remiamasi JAV kompanijos „Architectural Energy Corporation” atliktais tyrimais. Šių tyrimų esmė ta, kad buvo apskaičiuoti šilumos nuostoliai per nešiltintas pastato konstrukcijas. Po to tos konstrukcijos buvo padengtos ypač sandaria ir šilta šiltinimo medžiaga (laidumas orui l=7,56 ·10-9 m3/m·s·Pa, šilumos laidumo koeficientas U=0,038 W/kv.m·K). Didinant šios šiltinimo medžiagos storį, kaskart buvo skaičiuojami šilumos nuostoliai per apšiltintas pastato konstrukcijas.

Gauta šilumos taupymo efektyvumo priklausomybė nuo sandarios šiltinimo medžiagos sluoksnio storio:

Blokeliai-su-apšiltinimo-sluoksniu-neopor

Taigi aišku, kad siekiant aukštos energinės klasės vien izoliacinės medžiagos storinimo nebepakanka. Lemiančių faktoriumi tampa pastato atitvarų sandarumas, o tuo pačiu ir darbo kokybė. Tradicinių konstruktyvo medžiagų reikšmę pastato energiniam efektyvumui nagrinėjome straipsnyje „Statybinių blokelių savybės ir tradicinė sienos konstrukcija“.

Rinkoje jau įsitvirtinę akytojo betono, keraminiai, betoniniai, keramzitiniai, silikatiniai statybiniai blokeliai, jie plačiai naudojami sienų konstruktyvui mūryti. Norint pasiekti A klasės energinio efektyvumo parametrusvisas konstruktyvo medžiagas reikia šiltinti iš išorės. Tai reiškia ir papildomas medžiagas, ir papildomas darbo sąnaudas, ir negarantuoja kokybės. Statybinių medžiagų gamintojai nuolat ieško sprendimų, kurie leistų išvengti šiltinimo darbų. Sprendimas – apšiltinti netradiciniai arba nestandartiniai statybiniai blokeliai, atliekantys liktinių klojinių funkciją.

Nestandartiniams blokeliams priskiriami tie blokai, kurie sudaryti iš dviejų ar daugiau skirtingų statybinių medžiagų, pavyzdžiui, polistireninio putplasčio ir betono, ir tuo pačiu yra liktiniai klojiniai – tokie, į kurių ertmes dedama armatūra ir pilamas betonas.

Nors jie nėra naujas atradimas, tačiau jų savybės, norint pasiekti šiuolaikinius energinius reikalavimus, nuolat tobulinamos.

Remiantis STR 2.05.01:2013 “Pastatų energinio naudingumo projektavimas“, A energinės klasės pastatų sienų šilumos perdavimo vertė turi būti 0,12 W/(kv.m K) arba, perskaičiavus į šiluminę varžą, R = 8,33 (kv.m K/W).

Blokeliai-su-apšiltinimo-sluoksniu-neopor-2

Tradicinių blokelių savybės priklauso nuo pačių gaminių, o nestandartinių gaminių savybės gali varijuoti, priklausomai nuo naudojamų medžiagų ir jų komponentų.

Betono blokeliai su neoporu

Vienas iš tokių mūsų rinkoje dar naujų gaminių – išorės sienoms skirti betono blokeliai su neoporu. Mūsų rinkoje buvo bandymų gaminti betono blokelius su polistireninio putplasčio sluoksniu, tačiau Suomijos koncerno „Lammi Betoni“ gaminiai inovatyvūs tuo, jog juose naudojamas neoporas, t.y. termoizoliacinė medžiaga su grafitu turinti geresnes šilumos izoliacines savybes nei polistireninis putplastis. Antra, neoporas su betonu ne klijuojamas, o dantytas jo paviršius su betonu supresuojamas. Dėl šios technologijos nėra šalčio tiltelių ir apšiltinimo sluoksnis (neopor) nėra pažeistas tvirtinimo detalėmis ar jungtimis. Šalčio tiltelių nėra.

Mūras iš šių LAMMI blokelių sudaro masyvų monolitą, nes iš abiejų pusių užpilamas vientisas betono sluoksnis. Tokiu būdu sandarinamas apšiltinimo sluoksnis.

Techniniai šilčiausio Lammi blokelio LL500 (blokelio plotis 50 cm) parametrai išties įspūdingi: šulumos laidumo U vertė 0,11 W/(kv.m K), šiluminė varža R = 9 (kv.m K/W).

Betono išeiga – 133 l/kv. metrui, kas antrą eilę vertikaliai ir horizontaliai klojama 8 mm skersmens armatūra. Horizontalios sienos blokelių matmenys 600x500x200 mm, svoris – 29 kg.

Kaip rodo techniniai gaminių parametrai, o jais tikėti galima, nes Suomijoje „Lammi Betoni“ dirba jau 20 metų ir turi visus reikalingus sertifikatus, pastato iš šių blokelių papildomai šiltinti nereikia.

Tačiau, ar tai nėra pernelyg brangu lyginant su konstruktyvu iš tradicinių blokelių ir apšiltinimu mineraline vata ar polistireniniu putplasčiu?

Su „Lammi Betoni“ bendradarbiaujančios UAB „Volis“ vadovas Adas Žinys sako, kad, gali būti, jei skaičiuotume medžiagų ir darbo kainą, atskirai apšiltintų blokelių sienos būtų pigesnės. Bet jis išvardija keletą pranašumų, kuriuos įskaičiavus, jo nuomone, brangesnė medžiaga atsiperka.

Satatnt iš suomiškų Lammi blokelių eliminuotas darbo brokas, nes sujungti blokus ir užpildyti betonu moka visi bedrastatybinius darbus atliekantys statybininkai. Užpilant betoną iš dviejų pusių apšiltinimo sluoksnis užsandarinamas. Todėl išvengiama statybinių šiltinimo. Kadangi Lammi blokeliai gamykloje yra apdirbti deimantiniu šlifavimu, jų geometrija ypač tiksli (paklaida iki 2 mm). Sienos ypač lygios, todėl nereikia tinkuoti ir užtenka tik nuglaistyti.

Darbas itin greitas, nes Lammi blokeliai nejungiami skiediniu, o klijuojami putplasčio klijais. Sienos aukštis prieš užpilant betoną 1,6 m., todėl vienam aukštui pastatyti reikalingi 2 betono užpylimai. Betono užpylimo metu susiformuoja ir sąramos, ir žiedas.

Statybos iš Lammi blokelių sistema pritaikyta ir pamatams, todėl pamatų ir cokolio sandūra yra vientisa, joje nėra taip dažnai šioje vietoje pasitaikančio šilumos tiltelio.

Lammi Blokelių konstruktyvas be didelių pastangų garantuoja mažiausiai A energinę pastato klasę, dėl monolito užtikrinamas sienų sandarumas.

Aukštesnė energinė klasė ir tvirta konstrukcija lemia didesnę pastato išliekamąją ir rinkos vertę.